PRIJAVITE SE NA SVOJ NALOG, DA IMAJU PRISTUP RAZLIČITIM FUNKCIJAMA

ZABORAVILI STE LOZINKU?

ZABORAVILI SVOJE PODATKE?

AAA, ČEKAJTE, SETIO SAM SE!
KONTAKT 021 382 3150; 021 382 3152; 060 382 3150
  • Prijava

Poliklinika Atina

  • NASLOVNA
  • O NAMA
  • DOKTORI
  • NAŠE USLUGE
    • UROLOGIJA
    • ABDOMINALNA HIRURGIJA
    • KARDIOLOGIJA
    • GINEKOLOGIJA
    • NEUROLOGIJA, ORTOPED i ELEKTROCEFALOGRAFIJA
    • ESTETSKA I PLASTIČNA HIRURGIJA
    • GASTROENTEROLOGIJA
    • ENDOKRINOLOGIJA
    • ULTRAZVUK
    • IMUNOLOGIJA
    • HEMATOLOGIJA
    • NEFROLOGIJA
    • OTORINOLARINGOLOGIJA (ORL)
  • NOVOSTI
  • KONTAKT
060 382 31 50
  • Kod kuće
  • Tekstovi koji bi Vas mogli zanimati
  • Abdominalna hirurgija
  • Plasiranje JJ stenta – Ureteralni stent

BLOG

Plasiranje JJ stenta
četvrtak, 27 oktobra 2022 / Objavljeno u Abdominalna hirurgija

Plasiranje JJ stenta – Ureteralni stent

Ureteralni stent je tanka cevčica koju plasiamo  u ureter (kanal između bubrega i mokraćnog mehura) da bi sprečili ili lečili zastoje (hidronefrozu) u protoku urina iz bubrega do bešike i štitili funkcije bubrega.

Tada se plasiraju JJ stentovi koji je jednim krajem u obliku slova J u bubregu,  a drugim završnim krajem takođe u obliku slova J, nalazi u mokraćnoj bešici. Ureteralni stent je  cevčica  oblikovana tako da ostane u istoj poziciji dok naknadno ne bude odstranjena.

Dijagnostika Urolitijaze

Dijagnostiku vezanu za postojanje urolitijaze i postojanja hidronefroze možete uraditi u Poliklinici Atina, a takođe  je moguće uraditi plasiranje JJ stenta. Ukoliko je  plasiranje JJ stenta neuspešno, moguće je razmotriti i uraditi plasiranje perkuatane nefrostome.

Zakažite pregled preko kontakt forme ili putem telefona.

Stent se plasira pomoću procedure koja se naziva cistoskopija. Kada urolog instumentom koji se naziva cistoskop iz spoljašnje sredine kroz uretru polako dođe do mokraćne bešike. I tada se uradi pregled mokraćne bešike, indentifikuje ostijum uretera. Potom se  polako plasira JJ stent kroz postojeći instrumentarijum  i potom se ukloni cistoskop.  Potom se pozicija stenta proveri sa UZ  ili RTG pregledom.

Postavljanje JJ stenta

Postavljanje JJ stenta ima nekoliko specifičnih rizika i ograničenja:

  • Stent ne može biti ostavljen zauvek, moramo ga odstraniti kada više nije potreban ili menjati u intervalima od 3-12 meseci, u zavisnosti od dužine trajanja stenta.

U velikoj većini slučajeva JJ stent se uspešno plasira. Ali treba znati da se nekada  ne može proći prepreka u ureteru  i da se tada pokušaj plasiranja JJ stenta završi neuspešno. Veoma retko može doći i do povrede uretera, a retko može doći do perforacije uretera ili bubrega.

  • Može doći do krvarenja iz bubrega ili uretera koje je retko jače i retko zahteva dodatni tretman.
  • Stent se može pomeriti iz željene pozicije čime se smanjuje njegova efikasnost ili se može začepiti zbog čega se mora odstraniti ili zameniti.
  • Pacijent može imati osećaj nelagodnosti u području bešike ili bubrega vezano uz stent, ali te simptome možemo lečiti
  • Može se dogoditi da stent ne uspemo adekvatno postaviti zbog veličine i položaja kamena, anatomije mokraćnih puteva, nesaradnje bolesnika, ili drugih bolesti. U tom slučaju možda ćemo morati ponoviti postupak ili postaviti cevčicu u bubreg kroz kožu (PCN, tj. perkutana nefrostoma).

Pogledajte još Operacija tumora bubrega, mokraćne bešike, prostate, testisa i benigna stanja organa urotrakta.

Zakažite pregled preko kontakt forme ili putem telefona.

Pod oznakama: Pregled mokraćne bešike, Stent

Šta možete pročitati u daljem tekstu

Endoskopska operacija tumora bešike
Endoskopska operacija tumora bešike
Orhiektomija – operativno uklanjanje testisa
Orhiektomija – operativno uklanjanje testisa
Operacija kile - Laproskopija
Šta je kila i kako se leči? – Poliklinika Atina

24 Komentara na “ Plasiranje JJ stenta – Ureteralni stent”

  1. Boris gracin kaže :Odgovori
    6. maja 2021. at 20:40

    Koliko je neprijatno postavljanje jj sonde?ja kao pacijent koji sam preziveo tezak mozdani udar,i postao veoma osetljiv na stresove i neprijatne situacije,pomalo sam uplasen.

    1. Poliklinika Atina kaže :Odgovori
      21. maja 2021. at 17:15

      Plasiranje JJ stenta je procedura koja veoma kratko traje, svaki pacijent razlicito podnosi intervenciju, javlja se jedna vrsta neprijatnosti koja jako kratko traje, bolovi uglavnom nisu prisutni. Zbog mogucih bolova i neprijatnosti moguce je intervenciju raditi u kratkotrajnoj venskoj anesteziji ukoliko se pacijnet odluci za to, ali vecina pacijenata se odlucuje za sprovodjenje intervencije bez anestezije.

  2. boris kaže :Odgovori
    28. jula 2021. at 13:46

    U državnim bolnicama stent vade bez anestezije. Nije tačno da to ne boli, imao sam iskustvo da su mi vadili stent bez anestezije, zato je bolje stent izvaditi u privatnoj bolnici uz anesteziju ako to već u državnim bolnicama nije moguće. Mislim da je cena za vadjenje stenta u anesteziji oko 18.000 dinara.

    1. Poliklinika Atina kaže :Odgovori
      28. jula 2021. at 15:11

      Kod nas cena vadjenja stenta u anesteziji je 24.000,00rsd

  3. Sanja kaže :Odgovori
    14. aprila 2022. at 23:39

    Dobro vece,mom suprugu su ugradili jj stent posle toga mu je skocio pritisak.Preminuo je u roku pola sata,radjena je obdukcija i rekli su da je uzrok smrti srce.Da li mozete molim Vas da mi nego da objasnjenje zasto se to desilo?

    Hvala

    1. Poliklinika Atina kaže :Odgovori
      20. aprila 2022. at 12:09

      Poštovana,
      Primite naše iskreno saučešće!
      Sama intervencija je neprijatna i inače se radi u anesteziji, takođe sama anestezija ne bi trebala da izazove toliki stres za organizam da se desi takav ishod.

  4. Jasmin kaže :Odgovori
    20. maja 2022. at 19:31

    Zdravo meni je ugrađen stent prije 10 dana radim fizički posao i imam krvi u mokraći još uvijek povremeno.da li je to normalno i da li stent smeta prilikom sexualnog odnosa

    1. Poliklinika Atina kaže :Odgovori
      23. maja 2022. at 14:43

      Postovani,
      Normalno je da se desava krvarenje prilikom fizicke aktivnosti, krvarenje ce kako vreme odmice biti sve manjeg intenziteta. Takodje JJ stent smeta prilikom seksualnih odnosa, mozete se normalno ponasati.

  5. Duško kaže :Odgovori
    24. oktobra 2022. at 20:26

    Da li postoji mogućnosti povrede bubrega od JJ sonde????

    1. Poliklinika Atina kaže :Odgovori
      27. oktobra 2022. at 11:17

      Postoji, naravno mogućnost povrede JJ stentom prilikom plasiranja u slučaju da je već od ranije zid uretera oštećen upalnim procesom i recimo nekrozom zida, te može doći do perforacije zida uretera sa sondom prilikom plasiranja.U praks i se to veoma retko dešava. Zbog toga se nakon plasiranja JJ stenta proverava pozicija stenta.

  6. Danijela kaže :Odgovori
    7. novembra 2022. at 12:55

    21 godina devojka ima ektopicni pelvicni bubreg sa kamenom 14 mm ds li je litotripsija bezbedna i jj sonda jer druga metoda zbog polozaja nije preporucljiva.Bubreg je malo nanji i rotiran a i desnom normslnom ima sitne kamencice da li je sonda u levom nuzna i da li raditi i drugi .Unapred hvala!

    1. Poliklinika Atina kaže :Odgovori
      7. novembra 2022. at 18:03

      Poštovana,
      Za ektopični levi bubreg nema sigurnog rešenja. Može se pokušati ESWL tretman jer je to minimalno invazivni tretman, i pošto je on u karalici plasiranje JJ sonde je opciono jer obično kada je kamen veći od 10mm savetuje se plasiranje sonde. Pošto je ureter ektopičnog bubrega veoma kratak pitanje je da li će plasiranje JJ sonde u takav bubreg biti uopšte adekvatno.
      Mikrolitijaza desnog bubrega je za sada samo za praćenje.
      Takođe je savet ordiniranje preparata za pokušaj topljenja kamena.

      Srdačan pozdrav,
      Poliklinika Atina!

  7. Dijana kaže :Odgovori
    24. novembra 2022. at 20:16

    Trudnica sam i zbog toga nisu imali drugog resenja osim da mi ugrade JJ sondu,po malo krvarim i imam bolove na kraju mokrenja koji traju 4-5 secundi,da li je to normalno?hvala

    1. Poliklinika Atina kaže :Odgovori
      26. novembra 2022. at 10:36

      Poštovana Dijana,
      Normalno je da se jave minimalni bolovi prilikom mokrenja i pojava tragova krvi u mokraći zbog samog pomeranja stenta. Važno je da nema hidronefroze i da unosite što više tečnosti tokom dana.

      Prijatan vikend,
      Marina

  8. Pero kaže :Odgovori
    4. decembra 2022. at 19:57

    Prije 7 dana mi je izvadjen kamen I postavljena jj sonda, nemam vise nikakvo krvarenje, a vadjenje sonde tek za nekoliko sedmica, da li mogu da se vratim na posao vozaca.

    1. Poliklinika Atina kaže :Odgovori
      5. decembra 2022. at 16:13

      Poštovani, ukoliko nema bolova možete se vratiti svojim svakodnevnim aktivnostima i poslu.
      Srdačan pozdrav!

    2. Danko kaže :Odgovori
      19. decembra 2022. at 18:41

      5.decembra mi je izvadjen deo kamena iz uretre,deo je ostao. Ugradjen mi je jj stent i evo već 6 dana imam jaku upalu,bol pri mokrenju, nekontrolisano mokrenje… Da li ce se taj problem resiti ako se izvadi jj stent?

      1. Poliklinika Atina kaže :Odgovori
        20. decembra 2022. at 12:34

        Poštovani,
        Naše mišljenje je da JJ stent treba da ostane i da će se kroz nekoliko dana situacija normalizovati u smislu da ćete bolje kontrolisati mokrenje i imati manje tegobe.
        Ukoliko i dalje bude velikih problema može se razmotriti vađenje JJ stenta koji obično posle intervencije koju ste Vi imali stoji nekoliko nedelja.

  9. Andrea kaže :Odgovori
    15. decembra 2022. at 10:44

    Poštovani,
    Nakon operacije Litoklastom, zbog zaglavljenog kamena u ureteru, veličine oko 1 cm, plasiran mi je JJ stent. Pre intervencije bubreg je bio čist, a nakon nje sam imala jake bolove u bubregu, kanalu i bešici. Urađen je kontrolni UZ urotrakta i internista je video da je deo kamena vraćen u bubreg, a da je kamen u ureteru i dalje zagljaven u kanalu, veličine 8 mm. Da li je moguće da je plasiranje sonde povuklo u bubreg deliće kamena i da sonda blokira ostatke delića, pa ne mogu da izađu? Apsolutno, ni zrno kamenčića nisam izbacila nakon Litoklasta. Samo krvarim, sada nešto manje. Da li postupak može da se ponovi i koliko je potrebno vremena da prođe, kako bi se ureter oporavio?

    1. Poliklinika Atina kaže :Odgovori
      15. decembra 2022. at 15:06

      Poštovana,
      Naravno da nakon operacije kamena i plasiranja JJ stenta deo razbijenog konkrementa može da migrira nazad u bubreg.
      Stent je šupalj i ima rupice i služi da urin može nesmetano oticati u bešiku, a da zaostaci kamena prave opstrukciju u ureteru.
      Takođe naš savet je da se javite Vašem izabranom urologu.

      Srdačan pozdrav!

  10. Marija Arnautović kaže :Odgovori
    20. decembra 2022. at 10:28

    Poštovani, plasirana mi je JJ sonda nakon reimplantacije ušća levog uretera usled opstrukcije UV spoja 07. novembra. Vađenje sonde je zakazano za kraj januara, da li mogu da se vratim treninzima hokeja na ledu? Da li fizička aktivnost može da utiče na pomeranje sonde koja bi mogla eventualno da ošteti bubreg ili ureter? Hvala na odgovoru

    1. Poliklinika Atina kaže :Odgovori
      20. decembra 2022. at 13:37

      Poštovana,

      Možete se vratiti umerenoj fizičkoj aktivnosti ali ne i ozbiljnim iscrpljujućim treninzima.

  11. Vera kaže :Odgovori
    20. decembra 2022. at 10:50

    Poštovani, kako je moguće da posle rađene intervencije Litoklastom i plasiranja JJ sonde, urolozi sondom iz kanala vrate deo kamena nazad u bubreg, a da pritom ni kamen u ureteru nisu odstranili? Zar Litoklastom ne može u celosti da se odstrani kamen? Nakon te intervencije non-stop krvarim, a ništa nisam uspela da izbacim od delića kamena. Na RTG-u se vidi i upala bešike.

    1. Poliklinika Atina kaže :Odgovori
      20. decembra 2022. at 13:38

      Kamen se destruiše tako da to budu često jako male partikule u obliku peska koje je jako teško primetiti prilikom mokrenja.
      Takođe je moguće da se deo kamena koji se nije destruisao ovom procedurom vrati nazad u bubreg.
      Treba biti strpljiv i nakon odstranjenja stenta moguće je izmokravanje partikula.
      Savet je da se javite Vašem izabranom urologu.

Ostavite odgovor Odustani od odgovora

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pretraga

Nedavni članci

  • Bioregerativna terapija hrskavice zglobova (kolena i ostalih zglobova)

    Bioregerativna terapija hrskavice zglobova (kolena i ostalih zglobova)

    Upalne i degenerativne tegobe često se manifest...
  • Orhiektomija – operativno uklanjanje testisa

    Orhiektomija – operativno uklanjanje testisa

    Operativno uklanjanje testisa – orhiektomija u ...
  • Elektroencefalografija Novi Sad

    Elektroencefalografija – zašto se radi?

    Elektroencefalografija (EEG) je najčešće upotre...
  • Obrezivanje Novi Sad

    Operacija cirkumcizija – obrezivanje i frenulotomija

    Cirkumcizija ili obrezivanje je jedan od najsta...

Poliklinika Atina

Naši telefoni

+381 60 38 23 150
+381 21 38 23 150

POLIKLINIKA ATINA

Vaše zdravlje prepustite u naše ruke.

KONTAKT

Bulevar Evrope 22,
21000 Novi Sad

tel: +381 60 382 3150
tel: +381 21 382 3150
tel: +381 21 382 3152

info@poliklinikaatina.rs

NOVOSTI

POGLEDAJTE SVE
  • Bioregerativna terapija hrskavice zglobova (kolena i ostalih zglobova)

    2 decembra, 2022
  • Orhiektomija – operativno uklanjanje testisa

    4 oktobra, 2022
  • Elektroencefalografija – zašto se radi?

    23 maja, 2022

NAŠE USLUGE

  • Urologija
  • Abdominalna hirurgija
  • Kardiologija
  • Ginekologija
  • Neurologija, ortoped i elektrocefalografija (EEG)
  • Estetska i plastična hirurgija
  • Gastroenterologija
  • Endokrinologija
  • Ultrazvuk
  • Imunologija
  • Hematologija
  • Nefrologija
  • Otorinolaringologija (ORL)
Za Vas ♥ Poliklinika Atina © 2020 Sva prava zadržava.
Na vrh