Kondilomi je naziv koji se ustalio među ljudima, zapravo označava oboljenje (Condyloma acuminatum) koje izaziva virus HPV ( Human papillomavirus). To je najčešće seksualno transmisivo oboljenje danas, na globalnom nivou. Velik deo populacije je bio u kontaktu sa HPV. HPV ima puno podtipova.
Nakon ekspozicije HPV se naseli u predeo genitalija i potom dolazi do razvoja kožnih i/ili sluzokožnih promena. Obično nastaje jedna promena, a kasnije dolazi do razvoja drugih, mnoge su nastale od tih prvih tako da su često grupisane u plaže.
Promene su uvek iznad nivoa kože, mogu biti klasičnog papilomatoznog izgleda ili atipične i zaravnjene, manje ili veće,obično su boje kože ili sluzokože, a veoma retko su pigmentisane.
Značaj kondiloma je u tome što ukoliko se ne uklone nastavljaju da rastu i stvaraju se nove, tako da nastaju slivene promene i velike karfiolaste izrasline. U retkim slučajevima, posle višegodišnjeg rasta kondilomi se mogu pretvoriti u žbun koji obuhvata genitalije u potpunosti.
Prenos kondilma
Odstanjenje malih promena neće obično ostaviti nikave tragove, a uklanjanje velikih promena će ostaviti ožiljke. Najveći značaj kondiloma što mogu biti izazivač karcinoma cerviksa materice, koji je kod žena jedan od najčešćih maligniteta i karcinoma penisa kod muskaraca ,koji je veoma redak tumor ali izrazito loše prognoze. Takođe kondilomi mogu biti povezani i sa drugim oboljenjima ano-genitalne regije. Osobe sa kondilomima imaju daleko veću šansu za razvoj ovih oboljenja. To čini kondilome izuzetno važnim zdravstvenim problemom.
Virus se prilikom seksualnog kontakta može preneti drugoj osobi. Nije svaki sekusalni kontakt sigurno prenošenje virusa, ali je moguć. U predelu promena koncentracija virusa najveća, tako da je tada prenošenje virusa veoma verovatno. Pacijenti kod kojih se stvori kondilom, razviju i specifični imunitet.
Kada se kondilomatozne promene uklone, virus zaostaje ili postoji u okolnoj naizgled zdravoj koži i sluzokoži, jer ulazi u ćelije gde se skriva, a antitela okruže te ćelije i tkiva kao kordon i drže virus u karantinu. Prilikom pada imuniteta zbog bilo kojeg uzroka (stres, bolest, slabost…) virus probija ovu odbranu i ulazi u okolne ćelije. Kada zarazi dovoljni broj ćelija, razvija se nova vidljiva kondilomatozna promena.
Uklanjanje kondiloma i vakcinacija
Što znači da uklanjanje kondiloma ne znači i sigurno izlečenje. Izbijanje novih kondiloma zavisi najviše od imuniteta pacijenta. Ne postoji terapija u vidu lekova koje se unose u organizam i dovode do izlečenja. Izlečenje ovog virusnog oboljenja kao i drugih virusnih oboljenja moguće je vakcinacijom. Odnosno vakcinacija je prevencija, osobe koje su vakcinisane imaju već razvijen specifični imunitet kada budu prvi put u kontaktu sa virusom.
Danas se ona sprovodi u mnogim zemljama , kao i kod nas. Vakcinacija se u Srbiji sprvodi kod ženskog pola samo, devojčica, tinejdžera, mladih žena, dok je za muškarce u fazi ispitivanja. Imunitet stvoren vakcinizacijom nije zauvek trajan i ne predstavlja sigurnu zaštitu recimo od karcinoma penisa ili karcinoma grlića materice koji se mogu razviti i nevezano za postojanje kondiloma.
U zaključku možemo reći da je uklanjanje kondiloma kod pacijenta neophodno:
- Jer se može preneti drugoj osobi seksualnim kontaktom
- Jer ukoliko se ne uklone biće ih sve više i biće većih dimezija, a uklanjanje takvih promena može ostaviti ožiljke na genitalijama
- Jer su povezane sa mogućim razvojem karcinoma u predelu genitalija i anusa
Dijagnoza se postavlja fizikalnim pregeldom pacijenta od strane urologa ili ginekologa. Nije neophodna dalja dijagnostika, u smislu određivanja podtipa HPV.
Lečenje kondiloma
Lečenje kondiloma se u osnovi može podeliti na lokalni tretman kremama i hiruršku proceduru.
Danas najčešća se koristi je Iimiquimod krema koja je standard za oblik terapije sa kremom, a ranije su se koristile kreme na bazi podofilina. Hirurški tretman se sastoji od uklanjanja promena sa radiotalanim nožem, elektrokauterom, hiruškom ekcizijom, kriohirurgijom i laserskim tretmanom. Radiotalasna hirurgija je sada opšte prihvaćen standard.
Dali postoje prednosti i mane nevedenih tretmana?
Hiruški tretman je brza metoda, jer se u jednom tretmanu uklone kondilomi ili u nekoliko tretmana ako ih ima jako puno. Potom je pacijent bez promena. Kreme moraju da se aplikuju u dužem vremenskom tretmanu, obično nedeljama. Nekad ne dodje do potpunog uklanjanja, pa se opet primeni hirurški pristup.
Hiruški tretman zahteva aplikaciju lokalnog anestetika koja je sama po sebi malo neprijatna da bi zatim hirurška procedura bila bezbolna.
Tretman radiotalasnim nožem je veoma precizan , malo oštećuje okolno tkivo , što obično ostavlja izuzetno male ožiljke ili ih uopšte nema. Kozmetski efekat je obično odličan.