Hematurija je pojam koji označava pojavu krvi u mokraći. Može biti vidljiva golim okom i tada se naziva – makroskopska il vidljiva samo u nalazu urina – mikroskopska. U osnovi koliko će hematirija biti masivna, najviše zavisi od krvnog suda koji je lediran. Što je lezija veća ili što je veći kalibar krvnog suda koji je lediran, to će hematirija biti masivnija.
Uzroci nastanka hematurije
Uzroci nastanka hematurije su razni ali su najčešći: povrede, tumori, urolitijaza, infekcije i hematološka oboljenja. Po obimu hematurija je najveća kod povreda.
Prilikom povreda urinarnog trakta (UT) dolazi do lezija krvnih sudova u epitelu ili dubljim slojevima i dolazi do izlivanja krvi unutar UT. Kod povreda postoji ozbiljna trauma ili ruptura nekog organa UT. Tada dolazi do izlivanja krvi pomešane sa urinom unutar lumena urinarnog trakta ili izvan. Obično ovakvu hematuriju prati bol. Izlivanje veće količine krvi u mokraćnu bešiku može dovesti do tamponade mokraćne bešike.
Povrede mogu biti:
- izolovane; kada je povredjen samo neki organ UT,
- kombinovane; kada su pored nekog organa UT povredjeni i organi trbušne duplje (16-60%) ili grudne duplje (7-40%)
- i udružene; kada postoji povreda rebara i kičmenog stuba.
Mehanizmi koji dovode do povreda uključuju dejstvo direktne sile (sport, tuča), indirektno dejstvo (pad sa visine), hladno i vatreno oružije, spontane rupture organa UT usled patoloških procesa, jatrogene povrede (povrede tokom hirurških intervencija) ili specifičan način kao što je hiperestezija tela kod recimo dizača tegova.
Najčešće povrede su ruptura mokraćne bešike, prelom kostiju karlice sa rupturom mokraćne bešike, rupture bubrega i uretera, povrede spoljašnjih genitalija, kraš i blast povrede, povrede kod nestručnog plasiranja urinarnog katetera u mokraćnu bešiku. Povrede mokraćne bešike su kako je navedeno najčešće i predstavljaju 1% svih trauma organizma. Mogu biti nepenetrantne kada izazivaju kontuziju ili rupturu.
Ruptura mokraćne bešike
Ruptura mokraćne bešike može biti ekstraperitonealna, kada se krv pomešana sa urinom izliva u malu karlicu i intraperitonealna kada se sadržaj iz mokraćne bešike izliva unutar peritonelane duplje i obično postoji kod veoma pune mokraćne bešike izložene saobraćajnom traumatizmu. Penetratne povrede mokraćne bešike se vide kod hladnog i vatrenog oružija. Povrede mokraćne bešike mogu da budu i spontane kada su udružene sa subvezikalnom opstrukcijom. Povrede mogu dati kao simptom bol, hematuriju, hematom oko organa koji je povredjen, kontrakturu mišića, peritonealni nadražaj i sindrom šoka.
Kod intraperitonealnih ruptura dominiraju simptomi vezani za abdomen, znaci peritonealnog nadražaja i „prazna bešika“. Kod ekstraperitonelane rupture mokraćne bešike možemo imati prepunu mokraćnu bešiku – „globus vesicalis“, šok, nemogućnost mokrenja i hematuriju. Dijagnostika povrede mokraćne bešike podrazumeva anamnezu, fizički pregled, pokušaj kateterizacije (obično se lako plasira urinarni kateter kod intraperitonealnih ruptura a često postoji nemogućnost plasiranje urinarnog katetera kod ekstrapritonelanih ruptura mokraćne bešike), radiološke pretrage (CT trauma scan), ultrazvučni pregled, retrogradnu ureterocistografiju.
Pojam urolitijaza
Urolitijaza označava pojam koji podrazumeva postojenje konkrementa u nekom delu UT. Može postojati konkrement u bubregu, tj u kaliksima ili pijelonu, zatim u kanalu izmedju bubrega i mokraćne bešike koji se zove ureter; može postojati konkrement u mokraćnoj bešici a može se naći i u uretri, tačnije kanalu koji vodi urin iz bešike, kroz prostatu i penis do spoljašnje sredine. Zbog toga postoje razni termini, nefro ili pijelolitijaza označava kamen u u bubregu, ureterolitijaza predstavlja kamen u ureteru, cistolitijaza kamen u mokraćnoj bešici i uretrolitijaza konkrement u uretri. Konkrement na ovom putu izlaska iz našeg organizma povredi sluznicu koja krvari u manjoj ili većoj meri.
Kod infekcija se takođe može videti hematurija. Može se videti kod pionefroze (pojava gnojne kolekcije u bubregu), cistitisa (upale mokraćne bešike), uretritisa, urinarne flegmone i fistula. Navedene hematurije obično daju izgled ili rozikastog urina, a može se videti i jarko crvena krv praćena formiranjem krvnih ugrušaka.
Predoziranosti antikoagulantnom terapijom
Kod predoziranosti antikoagulantnom terapijom može se videti hematurija, koja se razlikuje od prethodno navedene, jer je uvek jednolična i ne postoji formiranje krvnih ugrušaka. Crvenu obojenost mogu dati i neki drugi lekovi, a može se videti nakon konzumiranja hrane kao što je cvekla.
Svi navedeni uzroci hematurije nisu toliko važni kao što je postojanje tumora UT. Povreda nekog organa UT će ugroziti pacijenta zbog obimnosti same povrede kod rupture organa i zbog gubitka veće količine krvi. Takva hematurija je jasna, jer postoji povreda.
Hematurija izazvana tumorom je obična mala po obimu gubitka krvi, povremena po javljanju, te obično prevari pacijenta ali i lekara, da je prolazna i nebitna. Zbog toga se pacijent obično kasnije obraća na pregled, a za to vreme, tumor neprepoznat i nedijagnostikovan dalje napreduje i može životno ugroziti pacijenta u narednom periodu, jer će se bolest proširiti i van organa u kome je nastala i dati udaljene metastaze. Lečenje tumora koji je otkriven u ranoj fazi bolesti je obično mnogo lakše nego lečenje uznapredovale i metastatske bolesti. Hematurija koja je izazavana tumorom nekog dela urinarnog trakta obično ne izaziva bol, dok svi ostali navedeni uzroci hematurije uglavnom izazaivaju bolnost. Kada govorima o hematuriji izazvanoj tumorom, najčešće se vidi kod postojanja tumora mokraćne bešike, a hematuriju mogu dati i tumori bubrega, uretera, prostate i penisa.
Hematurija lečenje
Lečenje hematurije zavisi od organa UT iz kog potiče, a zavisi i od obima same hematurije. Zbog toga se postavlja pitanje da li svaka hematurija zahteva: tretman, hospitalizaciju i hirurško lečenje. Svaka hematurija zahteva da se oziljno shvati, da se takav pacijent ozbiljno pregleda i da se sprovede onaj obim dijagnostike koji je potreban. Ukoliko je hematurija manja po obimu, tj nema većeg gubitka krvi, obično nije potrebna hospitalizacija ali je potreban dalji tretman.
To podrazumeva da se pacijent zakaže za kontrolni pregled sa ponovljenim laboratorijskim nalazima i ultrazvučnim pregledom urotrakta, a obično se ordinira antibiotik šireg spektra, jer je svaka hematurija idealna podloga za razvoj bakterijske infekcije. Hematuraija koja je obimnija, povezana sa padom u krvnoj slici pacijenta, zahteva hospitalizaciju i ordiniranje transfuzije. Potrebno je i sprovođenje sledećih mera lečenja: plasiranje urinarnog katetera i ispiranje mokraćne bešike. Navedeno ispiranje mokraćne bešike može biti sa Žanet špricom ili kontinuirano sa rastvorom ispirola.
Krv u mokraćnoj bešici
Krv u mokraćnoj bešici se može brzo pretvoriti u koagulum koji postaje sve veći, kao kolač u lumenu mokraćne bešike i nakon toga zatvori protok urina prema uretri, tj spoljašnoj sredini. To dovodi do tamponade – sve većeg širenja zida mokraćne bešike koje će sledstveno ukoliko se ne interveniše dovesti do rupture zida mokraćne bešike. Tamponada predstavlja hitno hirurško stanje i zahteva da se koagulum u lumenu mokraćne bešike ispere preko urinarnog katetera ili se kad to nije moguće da se plasira cistostoma ( plasiranje katetera koji izvodi urin preko donjeg dela prednjeg trbušnog zida).
Nekada je gubitak krvi putem hematurije veoma intenzivan, tako da je potrebno pacijenta uvesti u operacionu salu radi dijagnostičke cistoskopije i zaustavljanja krvarenja pomoću elektrokoagulacije. Ukoliko ipak dodje do rupture mokraćne bešike potreban je hitan hirurški zahvat otvorenom hirurgijom, pogotovo ako je ruptura mokraćne bešike intraperitonealna. Kod hematurije koja usvari predstavlja uretroragiju, tj krvarenje iz uretre, koja je obično izazvano nestručnim plasiranjem urinarnog katetera, obično se savetuje ponovno adekvatno plasiranje urinarnog katetera.
ZAKLJUČAK
Masivna hematurija je ozbiljno stanje koje zahteva promptnu dijagnostiku i lečenje.
Svaka hematurija se mora ozbiljno shvatiti.
Totalna, bezbolna i sponatana hematurija se mora smatrati kao znak tumor amokraćnih organa, sve dok se ispitivanjem to ne isključi.
U našoj ordinaciji za Nefrologiju se možete više informisati o ovom problemu.
Tretman i pregled zakažite putem kontakt forme.
Doc. dr Srdjan Živojinov
Klinika za urologiju , KCV, Poliklinika Atina
Dinar Dan,imam pitanje za gr.ginekologa…MOj suprug je primao terapiju sestomesecnu u vidu solu medrola I endoksana.Endoksan mu je bio ukljucen svakog drugog meseca po 1gr.Da li posle ove terapiju mozemo da imamo dete?
Poštovani,
Na žalost bez pregleda ne možemo Vam pružiti kompletan odgovor. Kod nas u Atini radi dr Aleksandar Sobot koji se bavi time, pa Vam preporučujemo da nas kontaktirate i zakežete pregled kod njegajedino sto mogu jeste se zakazati kod njega i posle pregleda i obavljenih analiza dobiti odgovor na pitanje.
Poštovani,
moj suorug tri dana ima katetwr u uretri.Večeras pojavio se krv u mokraći dosad he I odpočetka urine je bilo buster.
Uroliški pregled još nije obviously iz razloga što je imao jako uvećane I upaljene hemoroide.
Prima Leo Ciiteral 500mg.PSA je 2,0 uredan.
Molim Vas za savet
Poštovana, svakako bi bilo najbolje da Vaš suprug ode na pregled kod urologa da bi se mogao uraditi UZ donjeg abdomena. Ukoliko nije u mogućnosti neka uzima što više tečnosti i antibiotik koji mu je prepisan i pratite da li se urin izbistrio.
Srdačan pozdrav,
Poliklinika Atina!
Poštovanje. Zadnjih mesec i po dana sam imao 2 puta vidljivu krv u urinu koja je trajala 1 dan. Otisao sam odma kod urologa. Uradjen mi je UZ urino trakta bio je uredan. Uradjena mi je citoskopija u besici i nema promena u besici. Pregledom citoskopije je utvrdjeno da iz bubrega curi bistar urin. Uradjen mi je ct snimak koji je uredan bez promena. Urino kultura sterilna. Urin je u redu. Nema leukocita itd sto bi upucivalo na upalu. Nemam kamencica. U nalazu urina stoji masa eritrocita. Sve moguce pretrage su mi odradjene i nema nista sto bi dalo objasnjenje odakle vidljiva krv u urinu. Sta mi je dalje činiti? Imam 32 godine
Postovani,
specijalista urolog je pogledao Vas komentar i savetuje da dodjete na pregled i konsultaciju sa njim oko daljeg lecenja.
Srdacan pozdrav !
Postovani,
otac je operisan zbog tamponada mokracne besike,u pitanju je kancer besike.Po otpustanju iz bolnice mesec dana se osecao dobro ,onda se opet pojavila krv u mokraci i totalna malaksalost.Na ultrazvuku se video ugrusak zbog cega ga je lekar opet primio na odeljenje .Stavili su ga na ispiranje besike.U medjuvremenu su ga u bolnici vodili na dijalizu ,kreatinin je bio povecan.Posle 4 dana su mu opet radili hiruski zahvat zbog tamponade besike ,zbog ugrusaka nije mogao da mokri.I posle tog zahvata u mokraci i dalje ima krvi,iako je vec 2 nedelje konstantno na ispiranju.Sta je resenje ovog problema?
Hematurija i tamponada predstvlja izdrazito zahtevno stanje. Takvo stanje zahteva kontinuirano ispiranje do dobijanja bistrog urina. Ukoliko i dalje postoji tamponada savetuje se ponovo operacija radi pokušaja zaustavljana krvarenja. Takođe savetuje se dijaliza dok ne padne vrednost kreatinina. Neposredno pre dijalize se može uraditi CT abdomena i male karlice, cilj ove dijagnostike je pronaći uzrok krvarenja (npr. to može biti tumor ili kamen u urogenitalnom traktu)
Dobro veče! Imam 20 godina i iz čista mira sam danas počela da mokrim učestalo. Imam peckanje tokom mokrenja a kasnije su mi se javili jaki bolovi, samo u trenutku mokrenja i sukrvice na pocetku mokrenja. Zanima me šta mislite da je izazvalo pojavu hematurije u mokraći? I koji mi savet dajete. Hvala puno!
Poštovana,
Savet urologa je da uradite nalaz urinokulture i kompletnog pregleda urina. Zatim uraditi urološki pregled sa ultrazvukom, sa unapred odrađenom pripremom što podrazumeva uzimanje tečnosti 1-1,5h pre pregleda kako bi bešika bila puna.