Normalno je da se sa godinama pojave povremene poteškoće sa gutanjem. Nekada ste hranu mogli lako gutati i uživati u svakom zalogaju, a sada se javljaju poteškoće. Obrok ne možete zamisliti bez čaše vode koja će vam pomoći da hranu lakše progutate. Otežano gutanje koje vam stvara tegobe naziva se disfagija.
Ukoliko vam otežano gutanje stvara niz tegoba i problema obavite pregled u poliklinici Atina. Otorinolaringološki pregled obavlja iskusan i priznat lekar prof. dr Slobodan Mitrović, ORL – fonijatar.
Šta je disfagija – otežano gutanje?
Disfagija predstavlja poremećaj gutanja u smislu otežanog gutanja. Osobe koje imaju ove tegobe opisuju kao osećaj nemogućnosti da zalogaj progutaju, ili osećaj da hrana zastajkuje u grlu.
Disfagija ili problem sa gutanjem često je povezan sa starenjem. Baš kao i drugi mišići u telu, i mišići u grlu i ustima gube volumen i snagu s godinama. Žvakanje može biti otežano kao i samo gutanje, u nekim slučajevima, možda nećete biti u stanju progutati hranu uopšte. Ovo je postepena promena na koju se većina ljudi prilagodi a da to ne shvati. No, neprestano teško gutanje može ukazivati na ozbiljno zdravstveno stanje koje zahteva lečenje.
Disfagija se deli na dva osnovna tipa:
- Orofaringealna disfagija – dovodi do teškoće prenosa hrane od usta do jednjaka
- Ezofagealna disfagija – nastaje pri oštećenoj funkciji jednjaka
Koji su uzroci i simptomi nastanka disfagije?
Gutanje je jedan kompleksan proces koji uključuje mnogo nerava i 50 pari mišića, a postoje mnogi razlozi koji mogu ometati ovaj proces.
Brojni su poremećaji i bolesti koji mogu uzrokovati disfagiju: šlog, Parkinsonova bolest, Belova paraliza, zračenje, bolesti usta i ždrela, anksioznost, neke infektivne bolesti, poremećaji i bolesti jednjaka, strana tela i dr.
Dijagnoza
Dijagnoza otežanog gutanja uključuje pregled usta i jezika, pojava simptoma i ostale rendgenske preglede koje lekar preporuči.
Zakažite pregled preko kontakt forme ili putem telefona.